Luana.me

Inside the daily world of Luana Spinetti

Seminal Interactions Between Mathematics and Physics (conference)

Conferences · September 25, 2010, Saturday

veduta_caffi_large
ACCADEMIA NAZIONALE DEI LINCEI
CENTRO LINCEO INTERDISCIPLINARE
«BENIAMINO SEGRE»
SEMINAL INTERACTIONS BETWEEN
MATHEMATICS AND PHYSICS

22-25 SETTEMBRE 2010
OPENING WORKSHOP OF THE
CENTER FOR MATHEMATICS AND THEORETICAL P HYSICS
PROGRAMMA
Sotto l’Alto Patronato
del Presidente della Repubblica
ROMA
PALAZZINA DELL’AUDITORIO – VIA DELLA LUNGARA, 230
Fino alle ore 10 è possibile l’accesso per le automobili
da Lungotevere della Farnesina, 10

COMITATO SCIENTIFICO
C. DE CONCINI, S. DOPLICHER, G. GALLAVOTTI, F.
GUERRA, G. JONA-LASINIO, R. LONGO, F.
MARTINELLI, R. MARRA, V. MASTROPIETRO, G. PARISI,
P. PIAZZA, E. PRESUTTI, C. PROCESI, J. ROBERTS
PROGRAM

Tuesday September 21, 2010, 5:00 pm:
Villa Mondragone: Isadore Singer receives the Laurea Honoris Causa from the University of Rome Tor Vergata

Wednesday September, 22
10.00 – 11.00   Opening ceremony
11.30 – 12.30   GABRIELE VENEZIANO: Strings, quantum mechanics, and the emergence of curved spacetime
12.30   Intermission
14.15 – 15.15   ANDREA MONTANARI: Message passing algorithms, random convex problems, and the risk of the LASSO
15.45 – 16.45   JOEL LEBOWITZ: Some open problems in statistical mechanics
PUBLIC LECTURE
Chairman: GIOVANNI JONA-LASINIO
19.30 – 20.30 LUDVIG FADDEEV: Mathematician’s view on the development of physics

Thursday September, 23
10.00 – 11.00 CEDRIC VILLANI: Entropy in kinetic theory, from Boltzmann to Landau to Cercignani
11.30 – 12.30 ALAIN CONNES: Space-time from the spectral point of view
12.30
Intermission
14.15 – 15.15 STANISLAV S MIRNOV: CFT and SLE
15.45 – 16.45 LAI-SANG YOUNG: Mathematics of shear-induced chaos
20.00 Palazzo Rospigliosi: Conference Dinner, in honor of the 70th birthday of Sergio Doplicher

Friday September, 24
10.00 – 11.00   VICTOR KAC: Algebraic structures arising in field theory and classification of scalar Hamiltonian operators
11.30 – 12.30   ANDREI OKOUNKOV: Quantum groups and quantum cohomology
12.30   Intermission
14.15 – 15.15   STEFAN HOLLANDS: Correlators and Feynman integrals in de Sitter space-time
15.45 – 16.45   FENG XU: Subfactors and conformal field theory
17.00 – 18.00   YASUYUKI KAWAHIGASHI: Superconformal field theory and operator algebras
PUBLIC LECTURE
Chairman: SERGIO DOPLICHER
19.30 – 20.30 ISADORE S INGER: A Tour of Geometry: 500 B.C. – 2000 A.D.

Saturday September, 25
10.00 – 11.00 ALESSIO FIGALLI: Variational models for incompressible Euler equations
11.30 – 12.30 KLAUS FREDENHAGEN: Perturbative algebraic quantum field theory

ROMA – PALAZZINA DELL’AUDITORIO – VIA DELLA LUNGARA, 230
Fino alle ore 10 è possibile l’accesso per le automobili da Lungotevere della Farnesina, 10

SPONSORS: Accademia Nazionale dei Lincei, European Research Council, INdAM, INFN, MIUR, Musei Scientifici di Roma, Università di Roma
Sapienza, Università di Roma Tor Vergata, Università di Roma Tre.

Luana Spinetti

Orario I semestre a.a. 2010/2011

Updates · September 18, 2010, Saturday

(dal 11/10/2010 al 21/1/2010)

Primo/Secondo anno

Lunedi Martedi Mercoledi Giovedi Venerdi
9:00 PR (G2C) RLAC (G2C) LP (3A) SOR (3A) RLAC (G2C)
10:00 PR (G2C) RLAC (G2C) LP (3A) SOR (3A) RLAC (G2C)
11:00 RO (3A) SOR (3A) BD (3A) RO (3A) BD (3A)
12:00 RO (3A) SOR (3A) BD (3A) RO (3A) BD (3A)
13:00
14:00 PR (Aula 14) ASDL (Aula 14) GED (Aula 1200) ASDL (Aula 14)
15:00 PR (Aula 14) ASDL (Aula 14) GED (Aula 1200) ASDL (Aula 14)
16:00
17:00 GAL (15) GAL (15)/EVG (16) GAL (15)
18:00 GAL (15) GAL (15)/EVG (16) GAL (15)

ASDL: Algoritmi e Strutture Dati con Laboratorio – Primo modulo, 6 cfu
BD: Basi di Dati – Primo modulo 6 cfu
LP: Linguaggi e Metodologie di Programmazione – Primo modulo, 6 cfu – (Bianchi)
RO: Ricerca Operativa – 6 cfu – (Bertaccini)
SOR: Sistemi Operativi e Reti – Primo modulo, 6 cfu
PR: Programmazione dei Calcolatori con Laboratorio – Primo modulo, 6 cfu – (Gaibisso)
RLAC: Reti Logiche ed Architetura dei Calcolatori – Primo modulo, 6 cfu
GAL: Geometria Algebrica (MD)
GED: Geometria Differenziale (MD)
EVG: Teoria di Galois (MD)

Luana Spinetti

Orario I semestre a.a. 2009/2010

Updates · September 28, 2009, Monday

(dal 28/9/2009 al 22/1/2010)

Primo anno, Aula 11

Lunedi Martedi Mercoledi Giovedi Venerdi
9:00 PR RLAC MD MD RLAC
10:00 PR RLAC MD MD RLAC
11:00 PR AM MD AM RLAC
12:00 MD AM PR AM AM
13:00 MD AM PR AM AM

AM: Analisi Matematica – 9 cfu – (Radulescu)
MD: Matematica Discreta – 9 cfu – (Piacentini)
PR: Programmazione dei Calcolatori con Laboratorio – Primo modulo, 6 cfu – (Gaibisso)
RLAC: Reti Logiche ed Architetura dei Calcolatori – Primo modulo, 6 cfu – (Guala’)

Luana Spinetti